تبلیغات
ظهور(نسل شریف) - سبک زندگی و سیره زندگی مهدوی
ظهور(نسل شریف)
آنکه معترض نیست، منتظر نیست و معترض، منتظر نیست - دکتر علی شریعتی

آرشیو موضوعی

آرشیو

دوستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :

سبک زندگی و سیره زندگی مهدوی

واژه سبک زندگی اولین بار در سال 1929 توسط آلفرد آدلر روانشناس و روانکاو اتریشی مطرح شد و بلافاصله مورد توجه سیاست مداران و نظریه پردازان غربی قرار گرفت.  سبكهای زندگی مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمیگیرد. موسیقی ،رسانه، آگهی‌ها و همه تصورها و تصویرهایی که بالقوه سبک زندگی فراهم می‌کنند.

فلسفه انسان محوری غرب بر این باور بوده و هست که سبک زندگی در جایگاهی بالاتر از  دین قرار می گیرد و لذا ما اگر 7 میلیلرد انسان روی کره ی زمین داشته باشیم با سبک های زنگی متفاوت به تبع آن می توانیم 7 میلیارد دین متفاوت هم داشته باشیم . هر انسانی آزاد است سبک زندگی خود را تعیین کند. از این رو از همان ابتدا نظریه آدلر دست خوش سواستفاده های فرهنگی , اقتصادی، سیاسی و ... سیاسست مداران غربی قرار گرفت تا به وسیله خوراندن سبک زندگی مورد نظرشان تمدن الحادی غرب را روی کره ی زمین گسترش دهند

اما جالب است بدانیم که مفهوم سبک زنگی از صدها سال قبل در دین مبین اسلام وجود داشته با این تفاوت که در این رویکرد خدا محورانه, دین در جایگاهی بالاتر از سبک زندگی قرار دارد لذا ما یک دین داریم پس یک سبک زندگی خواهیم داشت، از اینجا است که مفهوم سیره ی زنگی در دین اسلام روشن می شود . سیره ی نبوی, سیره ی علوی، سیره ی فاطمی ... تا سیره مهدوی.

امروزه وظیفه ما شیعیان درجامعه دینی این است که سبک زندگی خود را طوری تعیین کنیم تا به آنچه برازنده یک جامعه منتظر است دست یابیم و البته خطرناک ترین مفهومی که جوانان و شهروندان جامعه ما را تحدید می کند مفهوم " دلم میخواهد اینطور باشم" است که خب در این صورت ما نه تنها نتوانستیم باطن دینی جامعه خود را حفظ کنیم کم کم باید رخت بر بستن ظاهر دینی جامعه خود را به انتظار بنشینیم.

 همانگونه که جامعه شناسان و روان شناسان اجتماعی معتقدند برای اصلاح فرهنگ عمومی جامعه باید از کانون خانواده شروع کرد. لذا در مقاله های بعدی شیوه تربیت مهدوی فرزندان را ان شا الله مورد بررسی قرار خواهیم داد.  

درباره وبلاگ

هر کس این سوال به ذهنش می رسد که امام زمان، این رهبر نجات بخش انتهای تاریخ، چگونه می تواند بر جهان پیروز شود؟ در اینجا امام صادق (ع) یک توجیه بسیار عمیق و کاملاً جامعه شناسانه و تاریخی دارد که: «قدرتهای ستمکار و قطبهای جنایت و ظلم به قدری از درون به فساد خواهند رفت که مقاومتشان را از دست می دهند و آنگاه شما از بیهوشی و خواب خرگوشی بیدار شده و چون مسلح به نیروی ایمان و آگاهی هستید بر آن قدرتهای از درون پوسیده و از بیرون فرسوده پیروز می شوید» و این پیروزی بر اساس منطق و غیبت و سنتهای اجتماعی است، سنتهایی که در اسلام قوانین خداوند است نه قوانین ماتریالیستی.
مدیر وبلاگ : عماد

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

; ثبت نام استشهدایون داوطلب اعزام به بحرین 		rahil.ir

آپلود عكس